Shop the Farm
Craving some locally-grown popcorn? Maybe an embroidered tea towel? What about soap made right here at TVF? Our shop has a bit of everything. And every purchase helps us continue to deliver programming to kids from all over Southern Arizona!

Featured product
Tamales - Limited Time Only! (in-store pickup)
- Regular price
- $15.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $15.00 USD
- Unit price
- per
Pick up your holiday tamales at the farm! Made by Chef Becky in our certified kitchen, these are perfect for your winter table. You can choose from our Green Chile & Cheese Tamales (vegetarian), or our Red Chile Beef Tamales.
Note: These delicious tamales are available to pick up during our Holiday Market on December 12 from 4-8pm @ Tucson Village Farm 4-H Healthy Living Center (2201 E Roger Rd).
Green Chile & Cheese Ingredients (Veg): Corn Masa, Green Chilies, Cheese, Canola Oil, Corn Husk.
Red Chile Beef Ingredients: Corn Masa, Red Chilies, UA Beef, TVF greens, Cheese, Onions, Canola Oil, Corn Husk.
Available in 1/2 dozen.
- All Products 54 products
- Prepared Foods 2 products
- Body Care 12 products
- Cookware 18 products
- HydroFlasks 0 products
- Seeds 10 products
- Popcorn + Seasoning 1 products
- Apparel 9 products
- Kits 2 products
- Stickers 1 products
-
Bath Salts
- Regular price
- $5.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $5.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $5.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $5.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Benjamin Grows Vegetables and You Can Too
- Regular price
- $10.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $10.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Earrings - Wooden Saguaros
- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Earrings - Wooden Carrots
- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Earrings - Garden Tools
- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
TVF Handmade Soap and Wooden Soap Block
- Regular price
- $12.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $12.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $12.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $12.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out
Showing 6 of 54 products on All Products collection
-
Loose Tea - Holy Basil
- Regular price
- $3.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $3.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $3.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $3.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Tamales - Limited Time Only! (in-store pickup)
- Regular price
- From $15.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- From $15.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $15.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $15.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out
-
Bath Salts
- Regular price
- $5.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $5.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $5.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $5.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
TVF Handmade Soap and Wooden Soap Block
- Regular price
- $12.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $12.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $12.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $12.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Cinnamon Swirl Lip Balm
- Regular price
- $4.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $4.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $4.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $4.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Sonoran Smile Lip Balm
- Regular price
- $4.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $4.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $4.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $4.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Farmer Thom's Beard Balm
- Regular price
- $12.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $12.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $12.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $12.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Healing Calendula Salve
- Regular price
- $12.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $12.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $12.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $12.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out
Showing 6 of 12 products on Body Care collection
-
Slotted Spatula
- Regular price
- $5.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $5.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $5.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $5.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Tea Infusers
- Regular price
- $10.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $10.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Kitchen Scissors
- Regular price
- $9.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $9.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $9.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $9.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Mini Whisk
- Regular price
- $5.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $5.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $5.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $5.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Mini Silicone Measuring Cup
- Regular price
- $6.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $6.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $6.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $6.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Mini Tongs
- Regular price
- $5.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $5.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $5.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $5.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out
Showing 6 of 18 products on Cookware collection
-
Example Product Title
- Regular price
- Regular price
-
- Sale price
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $19.99 USD
- Regular price
-
$19.99 USD - Sale price
- $19.99 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Example Product Title
- Regular price
- Regular price
-
- Sale price
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $19.99 USD
- Regular price
-
$19.99 USD - Sale price
- $19.99 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Example Product Title
- Regular price
- Regular price
-
- Sale price
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $19.99 USD
- Regular price
-
$19.99 USD - Sale price
- $19.99 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Example Product Title
- Regular price
- Regular price
-
- Sale price
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $19.99 USD
- Regular price
-
$19.99 USD - Sale price
- $19.99 USD
- Unit price
- per
Sold Out
-
Sunflower Seeds With Custom Packet
- Regular price
- $3.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $3.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $3.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $3.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Hollyhock Seeds With Custom Packet
- Regular price
- $3.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $3.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $3.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $3.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Cilantro Seeds with Custom Packet
- Regular price
- $3.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $3.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $3.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $3.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Calendula Seeds with Custom Packet
- Regular price
- $3.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $3.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $3.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $3.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Gourd Seeds With Custom Packet
- Regular price
- $3.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $3.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $3.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $3.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Tepary Bean Seeds With Custom Packet
- Regular price
- $3.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $3.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $3.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $3.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out
Showing 6 of 10 products on Seeds collection
-
Sweet and Spicy Popcorn Seasoning
- Regular price
- $7.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $7.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $7.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $7.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out
-
Earrings - Wooden Saguaros
- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Earrings - Wooden Carrots
- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Earrings - Garden Tools
- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
TVF Screen Printed Tote Bag
- Regular price
- $12.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $12.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $12.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $12.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Gourd Earrings - Carrot
- Regular price
- $15.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $15.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $15.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $15.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Earrings - Prickly Pear
- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out
Showing 6 of 9 products on Apparel collection
-
Chef's Hat Kit
- Regular price
- $3.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $3.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $3.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $3.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Let's Grow Lettuce! - Mini Greenhouse Lettuce Box Growing Kit
- Regular price
- $40.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $40.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $40.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $40.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out
-
Ropes Course Sticker
- Regular price
- $1.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $1.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $1.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $1.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out
Support TVF
Every purchase that you make at TVF's shop directly helps us in our mission to deliver programming to Tucson kids and help them to live healthier, more fulfilling lives. Thank you for your support!
