Shop the Farm
Craving some locally-grown popcorn? Maybe an embroidered tea towel? What about soap made right here at TVF? Our shop has a bit of everything. And every purchase helps us continue to deliver programming to kids from all over Southern Arizona!

Featured product
TAMALES - Green Chile Cheese $15 and Red Chile with Veggie $18
- Regular price
- $15.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $15.00 USD
- Unit price
- per
It's TAMALE time at the Farm! These delicious tamales are perfect for your winter table and only available for a limited time. You can choose from our Green Chile & Cheese Tamales, or our Red Chile and Veggie Tamales.
Note: These delicious tamales are available to pick up during our Holiday Market on December 10 from 4-7pm @ the Tucson Village Farm 4-H Healthy Living Center 2201 E Roger Rd.
Green Chile & Cheese Ingredients(VEG): Corn Masa, Green Chilies, Cheese, Canola Oil, Corn Husk, Seasoning
Red Chile with VeggIe Ingredients(VEG): Corn Masa, Ed's Red Chilies, Zucchini, Mushrooms, Onions, Okra, Sweet Potatoes, Pinto Beans, Cheese, Onions, Canola Oil, Hibiscus Flowers, Seasoning, Canola Oil, Corn Husk, and an Olive
Available in 1/2 dozen.
- All Products 48 products
- Apparel 4 products
- Body Care 17 products
- Cookware 15 products
- Prepared Foods 1 products
- Seeds 8 products
- Popcorn + Seasoning 3 products
- Kits 2 products
All Products
-
FARMacy Curriculum
- Regular price
- $35.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $35.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $35.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $35.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Scoop-Stainless Steel
- Regular price
- $18.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $18.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $18.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $18.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Bath Salts
- Regular price
- $5.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $5.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $5.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $5.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Benjamin Grows Vegetables and You Can Too
- Regular price
- $5.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $5.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $5.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $5.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Earrings - Wooden Carrots
- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Earrings - Garden Tools
- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out
Showing 6 of 48 products on All Products collection
Apparel
wearable items, hats
-
Earrings - Wooden Carrots
- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Earrings - Garden Tools
- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Gourd Earrings - Carrot
- Regular price
- $15.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $15.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $15.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $15.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Earrings - Prickly Pear
- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out
-
Beard Oil
- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $8.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $8.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Bath Salts
- Regular price
- $5.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $5.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $5.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $5.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
TVF Handmade Soap and Wooden Soap Block
- Regular price
- $14.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $14.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $14.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $14.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Cinnamon Swirl Lip Balm
- Regular price
- $4.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $4.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $4.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $4.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Sonoran Smile Lip Balm
- Regular price
- $4.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $4.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $4.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $4.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Farmer Thom's Beard Balm
- Regular price
- $12.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $12.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $12.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $12.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out
Showing 6 of 17 products on Body Care collection
-
Tea Strainer - Decorative Laser Cut
- Regular price
- $14.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $14.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $14.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $14.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Scoop-Stainless Steel
- Regular price
- $18.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $18.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $18.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $18.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Slotted Spatula
- Regular price
- $5.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $5.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $5.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $5.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Tea Infusers
- Regular price
- $10.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $10.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Mini Tongs
- Regular price
- $5.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $5.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $5.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $5.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Silicone Dish Brushes
- Regular price
- $10.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $10.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $10.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out
Showing 6 of 15 products on Cookware collection
-
TAMALES - Green Chile Cheese $15 and Red Chile with Veggie $18
- Regular price
- From $15.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- From $15.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $15.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $15.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out
-
Hollyhock Seeds With Custom Packet
- Regular price
- $2.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $2.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $2.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $2.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Sunflower Seeds With Custom Packet
- Regular price
- $2.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $2.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $2.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $2.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Cilantro Seeds with Custom Packet
- Regular price
- $2.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $2.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $2.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $2.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Calendula Seeds with Custom Packet
- Regular price
- $2.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $2.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $2.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $2.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Tepary Bean Seeds With Custom Packet
- Regular price
- $2.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $2.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $2.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $2.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Gourd Seeds With Custom Packet
- Regular price
- $2.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $2.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $2.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $2.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out
Showing 6 of 8 products on Seeds collection
-
Southwest Popcorn Seasoning
- Regular price
- $7.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $7.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $7.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $7.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Sweet and Spicy Popcorn Seasoning
- Regular price
- $7.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $7.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $7.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $7.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Just Like Bacon Popcorn Seasoning
- Regular price
- $7.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $7.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $7.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $7.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out
-
Chef's Hat Kit
- Regular price
- $3.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $3.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $3.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $3.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out -
Let's Grow Lettuce! - Mini Greenhouse Lettuce Box Growing Kit
- Regular price
- $30.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $30.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $30.00 USD
- Regular price
-
- Sale price
- $30.00 USD
- Unit price
- per
Sold Out
Support TVF
Every purchase that you make at TVF's shop directly helps us in our mission to deliver programming to Tucson kids and help them to live healthier, more fulfilling lives. Thank you for your support!






























